Yükleniyor
  • Çalışma Saatlerimiz: Pzt. - Cum. 08:30 - 17:30
0312 442 96 97 info@yekenergy.com
Gersan San. Sit. 2310/1 Sk. No:71 Yenimahalle/ANKARA

ARŞİMET BURGU TÜRBİNİ

https://i0.wp.com/www.yekenergy.com/wp-content/uploads/2016/11/arsimet-burgu-turbini.jpg?resize=570%2C380

Arşimet Burgusu, aynı zamanda burgu türbini olarak da bilinen bir su türbinidir. Monte edildiği yerdeki alt ve üst sular arasındaki kot farkından kaynaklanan potensiyel enerji, bu türbin aracılığıyla gerçek enerjiye dönüşmektedir.

Arşimet Burgusu, su değirmenleri ile uygulama yerleri açısından benzerlerdir. Ancak, burgu türbini su değirmenine göre daha yüksek verim ile enerji ürettiği tespit edilmiştir. Türbin; Arşimet Burgusu şeklindeki rotor ve bu rotoru barındıran yarı silindir yataktan oluşmaktadır. Türbine giren su, yarattığı atalet momenti ile bıçakların dönmesini ve türbinin çalışmasını sağlamaktadır.

Türbinden çıkan su serbestçe akarsuya akmaktadır. Burgunun üst kısımında dişli kutusu ile bağlantılı jeneratör bulunmaktadır.

Arşimet burgu türbinleri, diğer konvansiyol su türbinlerinin aksine daha düşük kot farklarındaki (1 m ile 10 m arası) ve daha küçük debilerdeki (0,1 m3/sn ile 10 m3/sn) akarsularda kurulabilmektedir. Yapısı gereği yavaş dönen bıçaklara sahip olan bu türbin sudaki canlı hayatı ile de dosttur, bu nedenle balık-dostu olarak da bilinmektedir. Arşimet burguları, doğanın ve canlı yaşamının korunmasının zorunlu olduğu hassas bölgelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Türkiye’nin ilk Dünyanın ise tek komplekste en büyük kapasiteli Burgu türbin Elektrik Üretim Santralı Şirketimizce ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  ASKİ GENEL MÜDÜRLÜGÜNE   yapılarak devreye alınmıştır.

İmalatlarımızın büyük kısmını Ankara KAZAN’ da bulunan Fabrikamızda gerçekleştirmekteyiz.            

Burgu Türbin projelerinin tasarımı ve verimliliğinin artırılması ile  ilgili  ANKARA ÜNİVERSİTESİ  ile işbirliği yaparak  1505 TÜBİTAK projemiz hazırlanmış olup  çalışmalarımız devam etmektedir.