Yükleniyor
  • Çalışma Saatlerimiz: Pzt. - Cum. 08:30 - 17:30
0312 442 96 97 info@yekenergy.com
Gersan San. Sit. 2310/1 Sk. No:71 Yenimahalle/ANKARA

Neden Biz

BELEDİYELERİN BURGU HES İLE ELEKTRİK ÜRETİM AVANTAJLARI:

Özellikle belediyelerin atık su tesisleri arıtma sisteminin pek çoğu aktif çamur çökertme sistemi ile yapılmaktadır.

Çökertme havuzlarının savaklarında akan pis suların deşarj edilirken sistem gereği 5 metre ile 7 metre arasında kot farkı oluşmaktadır. Söz konusu bu kot farkı BURGU SİSTEMİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ için yeterli bir düşüdür.

Sistem tamamen açık şekilde çalıştığı içinde suyun içindeki katı maddeler sisteme kesinlikle zarar vermemekte olup ayrıca suya burgunun dönmesi sırasında ilave oksijen verdiği için arıtmanın daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Devlet su işleri genel müdürlüğü ve enerji bakanlığı tarafından 2014 yılında çıkan su ile ilgili kanunla  tüm belediyeler ELEKTRİK ÜRETİMİNDE lisansız üretim şartlarına tabi olacakları hükmü konulmuştur. Böylelikle TÜM BELEDİYELER ELEKTRİK İHTİYAÇLARINI bölgelerinde bulunan kaynaklar ile sağlayabileceklerdir..

Atık su arıtma tesisleri de bu kaynaklardan biridir. Kapasitelerine göre 24 saat ve 365 gün  atıl vaziyet de akan atık su tesislerinin çıkışlarına  kapasitelerine göre BURGU ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALI  kurulabilinir.

Yatırım maliyetini sürekli çalıştığı için diğer enerji yatırımlarında çok daha  kısa  sürede amorti ederek Belediyelere 50  yıl gibi ekonomik ömrü ile gelir sağlanabilmektedir.

Devletimizde bu konuda özellikle Belediyelere  yenilenebilir enerji tesislerinin yapılması için teşvik etmektedir.

Bu teşviklerden biriside  İLLER BANKASI kanalıyladır. Söz konusu tesislerin yapımında projenin maliyetinin tamamına 10 yıl vadeli çok uygun faizlerle belediyelere kredi vererek kaynak bulmaktadır. Şirketimiz bu konularla ilgili fizibilite , danışmanlık ve müşavirlik hizmeti vermektedir.